NIECODZIENNA WIZYTA W GIMNAZJUM NR 20

Na przełomie września i października 2014 roku w Szczecinie  przebywali uczniowie i nauczyciele z Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Włoch oraz Litwy. Podczas wizyty uczestnicy programu Comenius mieli okazję zwiedzić nasze miasto oraz jego okolice. W dniu przyjazdu przywitaliśmy zaproszonych gości, zgodnie ze staropolskim zwyczajem, chlebem i solą.
We wtorek zaprosiliśmy ich na spacer po Szczecinie. Mimo kapryśnej pogody dzielnie przemierzaliśmy ulice miasta kryjącego piękne zabytki oraz oferującego różne atrakcje.  Udało nam się dotrzeć do wielu ciekawych miejsc.

Tego dnia zwiedziliśmy plac Orła Białego, pałac Pod Globusem oraz Ratusz Staromiejski. Wraz z naszymi gośćmi udaliśmy się także na Jasne Błonia. Gwoździem programu było spotkanie młodzieży i jej opiekunów z wiceprezydentem, Krzysztofem Soską. 1 października 2014 roku odbyła się wycieczka do Świnoujścia. Po drodze zatrzymaliśmy się w Kamieniu Pomorskim, gdzie obejrzeliśmy jeden z największych zabytków gotyckiej architektury sakralnej Pomorza Zachodniego - katedrę św. Jana Chrzciciela. W kościele wysłuchaliśmy koncertu organowego.
W Wolinie, który również znalazł się na liście naszych postojów, postanowiliśmy zobaczyć wioskę wikingów. Odbyły się tam zajęcia interaktywne. W historycznej osadzie młodzież własnoręcznie wytwarzała filc, a także lepiła w glinie. Nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół mieli też okazję poznać smak podpłomyka i herbatki ziołowej.
Po obiedzie autokar zawiózł nas prosto do celu, czyli do Świnoujścia, gdzie przebywaliśmy około 4 godzin. Podczas tego krótkiego pobytu zwiedziliśmy Fort Gerharda, a następnie udaliśmy się na  romantyczny spacer brzegiem morza.
W czwartek swoich gości zaprosiliśmy do Gimnazjum nr 20. Na terenie naszej placówki odbyło się spotkanie integracyjne. Młodzież wzięła udział w grach i zabawach, które dla nich przygotowaliśmy. Dużym zainteresowaniem cieszył się bieg pod hasłem „Run for Peace”. Zwieńczeniem imprezy było wypuszczenie gołębi.
Jeszcze tego samego dnia, po południu, zwiedzaliśmy Szczecin. Nasze miasto ma wiele do zaoferowania, dlatego też postanowiliśmy umilić czas naszym przyjaciołom.Tym razem uczniowie oraz i ich opiekunowie ze szkół partnerskich mogli podziwiać Zamek Książąt Pomorskich, a także Wały Chrobrego. Udaliśmy się z nimi też na Cmentarz Centralny. Budził on wielkie zainteresowanie zwiedzających ze względu na swoje rozmiary. Jest trzecią w Europie nekropolią.
Piątek był ostatnim dniem pobytu zagranicznych gości w Polsce. Mamy nadzieję, że wycieczka do naszego kraju dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń.

Zdjęcia w GALERII.

Lidia Wójcicka-Górka