WYJAZD NA LITWĘ

W ramach realizacji programu Comenius, w którym nasza szkoła bierze aktywny udział, w lutym 2015 roku udaliśmy się z wizytą na Litwę. Dla nas, Polaków, szczególnie wzruszające było odnajdowanie śladów wspólnej przeszłości, kiedy obydwa wyżej wspomniane państwa tworzyły, przez ponad 200 lat, Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Dziś również razem funkcjonujemy w Unii Europejskiej, więc można odnieść wrażenie, że historia zatoczyła koło.
Na ulicach Wilna, niemal na każdym kroku, spotykaliśmy ślady wielkich Polaków - A. Mickiewicza, J. Słowackiego, S. Moniuszki, J. Piłsudskiego, J. Lelewela. Jeszcze dzisiaj na Wileńszczyźnie często łatwiej porozumieć się z mieszkańcami w języku polskim niż angielskim. To jest właśnie spuścizna po unii polsko - litewskiej.

Podczas naszego krótkiego, bo zaledwie tygodniowego, pobytu na Litwie  poznaliśmy młodzież z innych krajów. Mogliśmy lepiej się poznać dzięki  wspólnym  zajęciom  sportowym zorganizowanym na terenie placówki w Kłajpedzie. Wraz z gospodarzami wzięliśmy też udział w warsztatach, które odbyły się w muzeum zegarów. W izbie regionalnej zaś wyrabialiśmy tradycyjne słodycze.
Aby podkreślić ideę wzajemnego szacunku i braterstwa między narodami, przed budynkiem szkoły wszyscy uczestnicy projektu wypuścili różnokolorowe balony. Do każdego z nich zostały przywiązane karteczki z życzeniami o pokój i przyjaźń.
Ważnym elementem naszego projektu było też doskonalenie umiejętności komunikowania się z pozostałymi jego uczestnikami w języku angielskim. Bezpośrednie kontakty z uczniami z kraju, do którego udaliśmy się z wizytą, pozwoliły na rozwijanie naszych kompetencji językowych. Z rówieśnikami z Litwy wymieniliśmy się adresami oraz numerami telefonów. Mamy nadzieję, że zawiązane przyjaźnie będą też  kontynuowane przez Internet dzięki portalom społecznościowym.
Poznanie kultury, tradycji, zwyczajów, a także historii Litwy okazało się dla nas  bardzo interesujące. W Wilnie spotkaliśmy się z dużą życzliwością ze strony gospodarzy. Zostaliśmy przez nich ciepło przyjęci. Dzięki wycieczce mogliśmy zwiedzić wiele ciekawych miejsc. W naszej  pamięci pozostały tylko miłe wspomnienia. Litwa to kraj, który warto zobaczyć.