MARZEC 2014

W marcu 2014 delegacja Gimnazjum nr 20 udała się z wizytą roboczą do Ciezy. Ta malownicza miejscowość jest położona w prowincji Murcja w południowo – wschodniej części Hiszpanii. Podczas spotkania wzięliśmy udział w koncercie, który został przygotowany przez uczniów szkół uczestniczących w projekcie Comenius. Mieliśmy okazję zapoznać się z tradycyjnymi pieśniami i tańcami państw partnerskich. Nasi gimnazjaliści zaprezentowali wcześniej przygotowany przez panią Wioletę Szawerdo i panią Marzenę Klukiewicz program artystyczny. Była to wiązanka polskich przyśpiewek ludowych. Wykonawcom towarzyszył chórek szkolny. Klip muzyczny został zmontowany przez Marcina Junkę, ucznia klasy 3a.

Podczas licznych spotkań towarzyskich z naszymi partnerami mogliśmy doskonalić swoje umiejętności komunikowania się w języku angielskim, gdyż posługiwaliśmy się nim na co dzień. Każdego dnia bogaciliśmy zasób słownictwa, poznawaliśmy nowe zwroty i wyrażenia.
Wizyty w szkole hiszpańskiej, wycieczki do muzeów, rozmowy z mieszkańcami kraju, do którego się udaliśmy, a także z przewodnikami oprowadzającymi nas po Ciezie pozwoliły poznać złożoną historię okolic tej miejscowości. Kultura i tradycja wspomnianego wyżej regionu zrodziła się ze współistnienia różnorodnych religii, islamu i chrześcijaństwa, jeszcze w XIII wieku, co jest widoczne m.in. w architekturze miasta.
Swoje wrażenia i przeżycia z pobytu w Hiszpanii uczestnicy wycieczki zaprezentowali społeczności szkolnej Gimnazjum nr 20 im. Młodych Europejczyków w formie sprawozdań.  Zostały one zredagowane zarówno w języku polskim, jak  i angielskim. Uczniowie wybrali także najciekawsze, ich zdaniem, fotografie przedstawiające miejsca, które udało im się zwiedzić podczas wizyty w Ciezie.
Zgromadzone materiały zostały umieszczone na tablicy (Comenius Corrner) znajdującej się w holu szkoły. Jest ona w całości poświęcona projektowi, który realizujemy wspólnie z naszymi partnerami z innych państw
Pod koniec bieżącego miesiąca członkowie Comenius Club wzięli udział w Dniu Otwartych Drzwi Gimnazjum nr 20 im. Młodych Europejczyków. Uczniom szóstych klas szkół podstawowych, którzy odwiedzili naszą placówkę, a także ich rodzicom zaprezentowano slajdy z wyjazdu do Turcji i Hiszpanii. Udostępniono im również do obejrzenia Kronikę Comeniusa oraz  kalendarze wykonane przez młodzież pochodzącą z państw biorących udział w projekcie.

Katarzyna Nowicka
Lidia Wójcicka – Górka