10-LECIE NADANIA NASZEJ SZKOLE IMIENIA "MŁODYCH EUROPEJCZYKÓW"

14 października 2016 r. w Dniu Edukacji Narodowej  obchodziliśmy również 10 rocznicę nadania szkole imienia "Młodych Europejczyków". Na uroczystym apelu, podczas którego dyrektor dokonał pasowania uczniów klas pierwszych gościliśmy naszych przyjaciół z Niemiec. Odwiedzili nas uczniowie oraz nauczyciele z partnerskiej Pestalozzi Schule i przedstawiciele organizacji młodzieżowej  "Junge Europäer" z Demmin. Dzięki współpracy z tymi podmiotami 10 lat temu nadano naszej szkole imię "Młodych Europejczyków".

Przez 10 lat zrealizowaliśmy przeszło 30 polsko - niemieckich projektów, a w każdym z nich brało udział 15 uczniów polskich i 15 uczniów niemieckich. Projekty te miały bardzo różną tematykę, począwszy od historycznej, poprzez muzyczną, geograficzną, europejską, sportową do integracyjnej. Minione lata i wspólne spotkania wspominali w swoich słowach dyrektor naszej szkoły p. Krzysztof Ponikowski, dyrektor Pestalozzi Schule p. Frank Reppin, przewodniczący "Junge Europäer" p. Siegfried Logall oraz p. Janina Kruszyniewicz, pełniąca w tym czasie funkcję dyrektora naszej szkoły.

Wszyscy podkreślali, że tę naszą wspólną działalność należy kontynuować, jako niezwykle istotny wkład w kształcenie młodzieży po obu stronach granicy, mający charakter poznawczy, językowy, uczący tolerancji i współpracy w grupie międzynarodowej.

Podczas apelu mogliśmy obejrzeć wspomnienia z naszych projektów w postaci prezentacji multimedialnej, obejrzeć doskonały kabaret, oraz posłuchać hymnu Unii Europejskiej wykonanego przez zespół muzyczny składający sie z uczniów naszej szkoły. Koniec jubileuszowej imprezy wieńczył polsko - niemiecki mecz piłki nożnej, który był meczem przyjaźni co oznacza, że wszyscy piłkarze byli jego zwycięzcami. Mimo, ze pojedynek zakończył sie naszym skromnym zwycięstwem 1:0 to dyrektorzy obydwu szkół nagrodzili wszystkich zawodników złotymi medalami. Na gości czekał jeszcze poczęstunek i wspaniały jubileuszowy tort. Podczas spotkania nakreślono dalsze plany współpracy, biorac pod uwage czekające nas zmiany w polskiej oświacie. Z uczniami i nauczycielami Pestalozzi Schule spotkamy się przy następnym polsko - niemieckim projekcie, który odbędzie wiosną 2017 r.