MENU

POLSKO- NIEMIECKI PROJEKT HISTORYCZNY W KAMMINKE

W dniach 3-7 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły realizowali wspólnie z uczniami Pestalozzi- Schule projekt historyczny w Kamminke (Niemcy).
Projekt  dotyczył historii II wojny światowej. Na początku i w czasie wojny budowano tu działa przeciwlotnicze, powstała fabryka amunicji, a na pόłnocno – zachodnim krańcu wyspy utworzono najnowocześniejszą jak na owe czasy fabrykę broni – Wojskowy Zakład Doświadczalny Peenemünde. Świnoujście (Swinemünde), znajdujące się obecnie po polskiej stronie granicy, stało się portem wojskowym. W 1944 roku na wzgόrzu Golm założono cmentarz wojenny. Spoczęli tu żołnierze zmarli w szpitalach wojskowych w Świnoujściu, na statkach sanitarnych,  ofiary zestrzelonych samolotόw, zatopionych łodzi podwodnych i  statkόw wojennych. Na początku marca 1945 r. Świnoujście było przepełnione uchodźcami i żołnierzami.

Na dworcu czekały przepełnione, gotowe do odjazdu pociągi sanitarne, kiedy to 12 marca 671 amerykańskich samolotόw bombowych ogromnym ładunkiem bomb zmieniło miasto w płonące piekło. W godzinach południowych dnia 12 marca 1945 r. zmarło ponad 20.000 ludzi.  Ofiary nalotu przewieziono wozami konnymi i ciężarόwkami na istniejący już cmentarz na Golm. Tych, ktόrych udało się zidentyfikować, pochowano po lewej stronie od wejścia na dzisiejszy cmentarz wojenny. Dużo większą część ofiar pochowano w grobach zbiorowych.
Ta niezwykle przejmująca historia była przedmiotem naszych badań. Byliśmy zatem na cmentarzu Golm, gdzie zapoznaliśmy się jego historią, oraz historią ludzi, którzy wówczas zginęli. Wśród zidentyfikowanych znaleźliśmy sporo polskich nazwisk.  W zespołach polsko- niemieckich badaliśmy ich losy.  Zwiedziliśmy również były ośrodek badań nad nowoczesnymi broniami III Rzeszy w Peenemünde, gdzie produkowano rakiety balistyczne V1 i V2.
W Peenemünde mieliśmy okazję zwiedzić również Muzeum Eksperymentów technicznych, gdzie na przestrzeni 2500   metrów kwadratowych mogliśmy "dotknąć" fizyki i np. przejść test dla astronautów, dotknąć szyby plazmowej, pobawić się wiązkami światła tworząc różne kombinacje kolorystyczne i zbadać empirycznie inne ciekawe zjawiska przyrodnicze. 
Braliśmy także udział w  warsztatach, które poprzedziła projekcja filmu "Unser letzter Sommer" (Nasze ostatnie lato).  Tematem warsztatów oraz filmu były losy polskiej i niemieckiej  młodzieży w czasie II wojny światowej.
Ciekawym punktem programu był wyjazd do Świnoujścia, gdzie w  polsko- niemieckich grupach podczas gry ulicznej poznawaliśmy   polską i niemiecką historię tego miasta.
Wieczorami, oprócz spacerów nad Zalew Szczeciński (tym razem widzieliśmy go z innej strony) bawiliśmy się wspólnie z naszymi niemieckimi kolegami podczas gier i zabaw integracyjnych, nauki j. polskiego naszych niemieckich kolegów, wspólnej dyskoteki, czy wieczornych  spotkań spędzonych na  rozmowach, poznawaniu siebie nawzajem i nawiązywaniu przyjaźni. Projekt okazał się bardzo ciekawy, dostarczył nam dużo wiedzy i wrażeń, oraz nowych kontaktów.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Młodych Europejczyków w Szczecinie
    ul. Brodnicka 10,
    71-044 Szczecin
    e mail: sp8@miasto.szczecin.pl
    sekretariat czynny 8.00 - 15.00
  • 91 483 42 93

Galeria zdjęć