STYCZEŃ/LUTY 2015

Na przełomie stycznia i lutego zakończyliśmy prace nad prezentacjami multimedialnymi na temat naszych „braterskich szkół” ("brotherhood school"), którymi są  placówki z Grecji oraz Portugalii. Opracowaliśmy również ankiety dotyczące Polski. Wysłaliśmy je koleżankom, a także kolegom pochodzącym z Aten i Vouzeli.

Inne zadanie, jakiego się podjęliśmy, było związane z Voltaire’em – francuskim filozofem, pisarzem epoki oświecenia oraz historykiem. Dzieła tego wybitnego myśliciela cechuje krytycyzm, odrzucanie autorytetów oraz wyrażanie aprobaty dla różnorodnych postaw. Oto cytat z „Traktatu o tolerancji napisanego z powodu śmierci Jana Calasa”: „Fanatyzm jest tym dla przesądu, czym transport dla gorączki, czym gniew dla wściekłości. Ten, kto przeżywa ekstazę, ma wizje; kto bierze swoje marzenia za prawdziwe, swoje wyobrażenia za proroctwa, jest początkującym fanatykiem, który daje wielkie nadzieje; może wkrótce zabijać w imię miłości Boga”.