MENU

KURS pt. „KEEP TALKING” W RAMACH PROGRAMU COMENIUS - MOBILNOŚĆ SZKOLNEJ KADRY EDUKACYJNEJ.

W dniach 4. 07 –15.07 2011r. uczestniczyłam w kursie pt. „Keep Talking” w ramach programu Comenius - Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej.
Kurs, w którym uczestniczyłam „Keep Talking” idealnie odpowiadał moim potrzebom, jak również zainteresowaniom zawodowym. Przeznaczony był bowiem dla osób, które pracują z młodzieżą gimnazjalną i pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat nowych trendów w nauczaniu języku angielskim ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji na lekcjach oraz szeroko rozumianej kultury irlandzkiej i rozwijać u siebie i swoich uczniów świadomość interkulturową. Szkolenie wybrałam z Europejskiego Katalogu Kursów Comenius-Grundtvig, dostępnego na stronie programu: www.comenius.org.pl. 

 

Organizatorem szkolenia była doświadczona szkoła North Mon Language Institute (Cork English World) w Cork. W CEW spotkało się 19 nauczycieli z wielu krajów europejskich, jak również z dalekiej Martyniki. Kurs składał się z zajęć porannych, których tematyka obejmowała zagadnienia dotyczące m.in. różnego sposobu aktywizowania młodzieży do komunikowania się w języku angielskim, aktywnego słuchania oraz mówienia, rozumienia kultury, relacji pomiędzy kulturą a językiem irlandzkim i angielskim, zmian we współczesnym społeczeństwie irlandzkim, systemu szkolnictwa, akcentów i dialektów w Irlandii. Ponadto, kreatywnego wykorzystania materiałów autentycznych i dramy, (np. Ir. 'craic'=Br. 'fun', 'Corcaigh'='Cork'). Przykładem może być wykorzystanie poezji w nauczaniu przymiotników, czasownika 'to be' i korzystania ze słownika. Efektem pracy ucznia jest wiersz wg podanego wzoru:

"Ireland

Ireland is rainy

Ireland is rainy,wet

Is rainy, wet, cloudy

Rainy, wet, cloudy, friendly

Country".

Część zajęć odbywała się poza salą lekcyjną, w różnych miejscach Cork (University of Cork, St. Finbarr’s Cathedral, Butter Museum, Crawford Art Gallery) i Cork and Kerry County, co pozwoliło mi lepiej poznać historię i geografię miasta i regionu oraz stylu życia w południowo-zachodniej części Irlandii. W ramach zajęć popołudniowych, odbywały się warsztaty z wykorzystaniem ICT, wykłady dotyczące historii kraju( i Irlandii Północnej), systemu edukacyjnego Irlandii, sesje poświecone pracy nad projektami. Dodatkową korzyścią zajęć popołudniowych była możliwość spotkania i wymiany doświadczeń z uczestnikami innych kursów, które odbywały się w tym samym czasie w szkole CEW. W mojej grupie miałam okazję pracować wspólnie nad projektami z nauczycielami z Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Francji (w tym Martyniki), Węgier, Rumunii, Szwecji co samo w sobie było świetną okazją do rozwinięcia kompetencji interkulturowej oraz wymiany spostrzeżeń na temat funkcjonowania szkół oraz programów nauczania w innych krajach.

Szkolenie zorganizowane było perfekcyjnie, a opiekun mojej grupy i wykładowca - Pan Brian O’Riordan zachwycił swoimi umiejętnościami aktorskimi, poczuciem humoru oraz wyczuciem, przedstawiając trudną historię Irlandii oraz różnice pomiędzy językiem Anglików i Irlandczyków. Zajęcia prowadzili doświadczeni trenerzy. Wykładowcy potrafili nie tylko przekazać olbrzymią wiedzę, ale swoim entuzjazmem zarazić innych. Szkoła wykazywała szczególną dbałość o zadowolenie uczestników, zarówno z zajęć, jak i z programu fakultatywnego. Istniała możliwość udziału w wycieczkach do okolicznych miejsc o znaczeniu historycznym i kulturowym (m.in. Cobh, Kinsale, Blarney, Kenmare, Lomerick, Bunratty Castle, Midleton, Poulnabrone Dolmen) oraz walorach krajobrazowych (The Cliffs of Moher, Killarney, Macgillycudd’s, Bantry). Udział w tym szkoleniu był dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Przede wszystkim pozwolił mi poznać innowacyjne techniki pracy z uczniem o zróżnicowanym poziomie kompetencji językowych oraz nowe metody aktywizujące, które podniosą atrakcyjność i efektywność nauczania komunikacji. Ponadto wzbogaciłam swoją wiedzę na temat kultury irlandzkiej oraz zdobyłam wiele nowych materiałów, które będę wykorzystywać w czasie zajęć. Z innej perspektywy mogłam spojrzeć na realizowany dotychczas program nauczania i wzbogacić go o treści interkulturowe, dotyczące Irlandii. Zachęcam nauczycieli, nie tyko „językowców”, do korzystania ze szkoleń proponowanych przez FRSE, i aplikowania o dofinansowanie. To nie jest trudne. Ty też możesz zostać beneficjentem.

mgr Katarzyna Nowicka

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Młodych Europejczyków w Szczecinie
    ul. Brodnicka 10,
    71-044 Szczecin
    e mail: sp8@miasto.szczecin.pl
    sekretariat czynny 8.00 - 15.00
  • 91 483 42 93

Galeria zdjęć